Oto Döşeme Nasıl Yapılır?

Oto Döşeme Nasıl Yapılır?

Ankara Oto Döşeme firmaları arasında yer alan firmamız, oto döşeme hizmetlerine ek olarak oto kılıf dikimoto kılıf montajoto paspasoto perde sistemleri ve oto döşemeye dair birçok hizmet vermektedir. Gül Oto Döşeme olarak Ankara 88 Oto Sanayi 1. Bölge  üzerinde hizmet vermekteyiz.1980’li yıllarda hizmet vermeye başlayan firmamız 2019′ a kadar güzel işler çıkarmış, birbirinden farklı sektörlere hizmet sunan firma araçlarının döşeme işlemlerini titizlik ve itina ile yaparak, müşterilerimizin taktirini almayı başarmıştır.

Hemen Ara –> 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 <– Hemen Ara

Oto Döşeme kelimesinden yola çıkıldığında, müşterilerimizin aklına ilk gelen araç koltuklarının yapımı hizmetidir. Doğru bir yaklaşım olmasına rağmen, oto döşeme işleminin açıklaması bilindiğinden çok daha kapsamlıdır. Bu yazımızı okuduktan sonra oto döşeme işleminin derinliklerine inip oto döşeme kelimesini duyduğunuzda aklınıza gelecek kavramların değiştiğini göreceksiniz.

Oto döşeme işlemi aracınızın iç aksamlarında gerçekleştirilen işlemlere denir. Oto döşeme işlemlerinin bütünlüğünü sağlayan döşeme işlemleri Tavan DöşemesiTaban DöşemesiKapı DöşemesiKoltuk DöşemesiBagaj DöşemesiKaput Altı İzolasyon Döşemesi olmak üzere 6 ana dal üzerinden incelenebilir.

Hemen Arayın 

0312 394 26 70 – 0532 404 42 08

1-Tavan Döşemesi

Tavan Döşemesi Tanımı: 

Tavan döşemeleri, araçlarımızın üst kısmında bulunup tavanı boydan boya kaplayan genellikle kumaş kaplanmış aracın en uzun parçalarından biridir.Tavan döşemeleri aracınızın dikiz aynası, tepe lambası ve tutacakları üzerine monte edilmiş şekilde bir görünümdedir.Tavan döşemeleri nazik yapıdadır, darbelere karşı korumasız ve genellikle hafif malzemelerden yapılmıştır.Her araçta benzer yöntemler ile montaj edilmiştir fakat montaj edildiği ara malzemeler, vidalar, sekmanlar, soketler  araçtan araca farklılık göstermektedir.Tavan döşemesinin sökülmesi işleminin profesyonel bir ekip ve ekipmanlarla yapmak doğru olacaktır.Tavan döşemesinin takılması işlemini yine işi bilen profesyonel bir ustanın takması gerekmektedir.Aksi taktirde ekstra zaman ve masraf çıkartacak işlere imza atılabilir.İşlem genellikle 2-3 saat arası sürmektedir.

Hemen Ara –> 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 <– Hemen Ara

Tavan Döşemesi Yapım Aşaması: 

Firmamızda profesyonel olarak araçlarınızın tavan döşeme işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Aracınızda sunroof var ise öncelikle sunroofu araçtan söktürmeniz gerekmektedir.Tavan döşemesi işlemi bittiğinde tekrar montajının yapılması gerekir. Tavan döşemesi neden yaptırılır? Bu sorunun cevabı basit, aracınızın tavan döşemesi belli bir süre sonra ya su aldığı için, ya sigara yanığı oluştuğu için, ya kumaşında renk atması olduğu için yada tavan döşemesi kumaşının tavandan sarkması sonucunda kullanım amacını gerçekleştiremediği durumlarda veya görsel olarak hoş durmadığı durumlarda değiştirilmek istenir.Bu gibi durumlarda müşterilerimiz firmamıza geldiklerinde profesyonel ekibimiz tarafından tavan döşemesi araçtan sökülerek araç dışına çıkartılır.Eski kumaş kaplaması sökülerek, tavan parçasının yüzeyinde kalan yapıştırıcı kalıntıları temizlenir. Temizliğinden emin olunduktan sonra yeniden yapıştırıcı atılarak belli bir süre beklenilir.Bu işlem esnasında yapıştırıcının ne kadar atılması gerektiği, hangi uzaklıktan hangi püskürtme yöntemleri kullanılarak atılması gerektiği ustalık ister.Gerekli yapıştırıcı atım işlemi yapıldıktan sonra istenilen tavanlık kumaş renginden alınan ölçüler doğrultusunda kumaş kesilerek, yapıştırıcı atılır.Her iki taraf belli bir süre sonra yapıştırılarak, yüzey kontrol edilir, pürüzler giderilir.Tavan döşemesi kumaş ile kaplandıktan sonra tavan yüzeyine yerleştirilecek tavan lambası, dikiz aynası, tutacaklar gibi montajı yapılacak malzemeler için kesitler oluşturularak yerleri açılır.Tavan araç içine koyularak, tavana montajı yapılır.Sökülmüş ekipmanlar tekrar yüzeye montaj edilerek işlem tamamlanmış olur.

Hemen Ara –> 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 <– Hemen Ara

Uyarı:Tavan döşemesi kaplama işlemlerinde direkler diye adlandırılan ön cam kenarında 2 adet, ön ve arka kapı ortalarında 2 adet ve arka cam kenarında 2 adet olmak üzre toplamda 6 adet direk, tavan döşemesi kaplama işlemine dahil edilmez.Bu parçaların sökülüp takılma ve kaplama stratejileri farklı olup, ek masraf karşılığında kaplatılabilir.

Hemen Arayın 

0312 394 26 70 – 0532 404 42 08

2-Taban Döşemesi

Taban Döşemesi Tanımı:

Taban döşemeleri aracımızın zemininde bulunan saç üstünde en son katman olan muşamba yada sert halı ile kaplanmış olan bölgedir. Taban döşemesi işlemi oldukça geniş bir kavramdır.Genellikle düzgün bir aracın  zemininde birden çok katman bulunur.Bu katmanların en üstünde bulunan yüzey taban döşemesi olarak adlandırılır.Taban döşemesinin altında bir takım izolasyon malzemeleri, bir takım keçe gibi malzemeler bulunur.Bunlar taban döşemesinin bütün yapısını oluştur.Taban döşemesi kaplaması denilen işlemde tüm bu katmanların üstünde bulunan malzeme, yüzey kısmı değiştirilir.Taban döşemesi ustalık gerektiren bir işlemdir.Genel olarak basit olarak görünse de her iş bitti denildikten sonra eğer usta elinden yapılmamış ise bazı bölgeler açıkta kalacaktır.Bazı bölgelerde potluk dediğimiz gerilmeler olacaktır.Yalnış yerlerde delikler yada kesikler oluşacaktır.Bu gibi durumların olmaması için uzman bir usta ile bu işlemin yapılması mantıklı olacaktır.Kullanılan malzeme genellikle muşamba ürünüdür.Bu ürün yapısı gereği sert bir malzeme olup kolay şekillenmeyen bir üründür. Sıfır bir top muşambadan kesilen taban döşemesi muşambası kolay kolay şekil almaz.Fakat müşterilemizin taban döşemesi yaptırmak için kısıtlı zamanları olur, gün boyu taban döşemesi işini beklemezler ve gün boyu beklenilecek bir işlemde değildir.İşlem genellikle 2-4 saat arası sürer.

Hemen Ara –> 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 <– Hemen Ara

Taban Döşemesi Yapım Aşaması: 

Firmamız taban döşemesi işlemini profesyonel olarak yapmaktadır. Araç firmamıza geldiğinde öncelikle malzeme seçilerek işe başlanır. Malzeme seçimi tamamlandığında aracınızın içinde bulunan koltuklar sökülerek araç dışına alınır. Kapı döşemesi alt fitilleri sökülür, gerek görülürse vites kutusu sökülür, eski taban döşemesi araç dışına alınarak atılır. Araçtan sökülen taban döşemesinin herhangi bir değeri yoktur.Müşteri isteğine göre ve aracın taban durumuna göre gerekli yalıtım malzemeleri (ziftli kağıtziftli keçeziftsiz keçe ) araç tabanına monte edilir.Kesilen muşamba araç içine alınarak gerekli ölçüler alınarak, malzemenin alınan ölçülere göre kesilmesi işlemleri yapılır. Ölçümler, kesimler, çizimler tamamlandıktan sonra taban döşemesi muşambası dikim için atölyeye gider ve dikim işlemleri gerçekleştirilir. Dikimi biten malzeme araç içine yerleştirilir. Gerekli vida yerleri, kızak yolları, kutu yerleri gibi alanlarda kesiler oluşturularak muşamba araç tabanına yerleştirilir. Bu zamana kadar eldeki muşamba üzerinde oluşturulan kesiler fazla pay olacak şekilde ayarlanmıştır. Gerekli fazlalıklar kesilerek araç tabanına birebir oturtulan muşamba üzerinde alıştırma işlemleri yapılır. Alıştırma işlemleri sert muşamba yüzeyinde oluşmuş olan potlukların giderilmesi için ve muşambanın araç tabanına tam manasıyla oturtulabilmesi için yapılır.Bu işlemler bittiğinde sökülmüş parçalar monte edilir. Araç koltukları monte edilir ve taban döşemesi işlemi bitmiş olur. Muşamba malzemesi sert yapıda olduğu için tam manası ile araç zeminine alışması birkaç gün zaman alacaktır, kullandıkça daha net olarak yerleşecektir. Yüzeyde dikey ve yatay yerler olduğu için alışma süreci tamamlandığında aracınızın taban döşemesi çok daha iyi bir hal alarak yumuşayarak zemine oturacaktır.

Hemen Ara –> 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 <– Hemen Ara

Uyarı: Taban döşemesi işlemi binek araçlarda göğüs kısmı altından başlayarak arka koltuğa kadar kaplanan bir yapıdadır. Binek araç dışındaki transit vb. araçlarda ön kısım ile arka kısım farklı hesaplamalar ile kaplanır. Kaplama yaptırılmadan önce bu hususu detaylıca konuşmak, doğabilecek yanlış anlamlara sebebiyet vermeyecektir. 

Hemen Arayın 

0312 394 26 70 – 0532 404 42 08

3-Kapı Döşemesi

Kapı Döşemesi Tanımı:

Kapı döşemeleri araç kapılarında bulunan kumaş yada suni deri kaplı olan yerlerdir. Kimi araçlarda araç kapıları boydan boya kaplıyken, kimi araçlarda bu kısım kapının belirli bir kısmında kendini göstermektedir. Binek bir araçta 4 adet kapı döşemesi bulunmaktadır. Bu sayı panelvan tipi araçlarda 7-9 civarı olabiliyorken, kapı döşemesi olmayan araçlarda komple araç içi kaplama şeklinde kaplama işlemleri yapılabilmektedir. Kapı döşemeleri kaplama işlemi yapılırken, döşemenin belirli bölgelerinde bulunan tırnak yada soketleri çıkarmak yada tekrar montajını yaparken yine bu soketlere zarar vermeden montajı sağlamak önemlidir. Genelde çok dayanıklı olmayan kapı döşemelerinin çıkartılırken yada montajı yapılırken zarar görmemesi için bu işlemi kapı döşemesi ustasının yapmasında fayda olacaktır. Kaplamalık kumaşvinleks(suni deri) ,döşemelik kumaş gibi malzemeler ile kaplama işlemi yapılır. Bu işlem ortalama binek bir araç için 2-3 saat arası sürer.

Hemen Ara –> 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 <– Hemen Ara

Kapı Döşemesi Yapım Aşaması: 

Döşeme yapılacak araç firmamıza geldiği zaman kapı döşemesi sayısına ve durumuna bakılarak müşterimize önerilerde bulunuruz. Örneğin kargo şirketinden gelen bir araç için duralit yada mdf ürünleri önerilir. Dayanıklılık söz konusu ise mdf ürünü önerilir. Genelde ağır yük taşımacılığı yapan müşterilerimiz kapı döşemelerinin kırılmasından şikayetçi olurlar. Bu duruma önlem alabilmek için genellikle kontrplak ile yapılmış kapı döşemelerini araçtan çıkararak, eskileri üzerinden gerekli ölçüleri alarak, seçmiş oldukları malzemeye göre (mdf yada duralit) kesim yapılarak yeni malzemeler kesilir. Kesilen bu malzemeler seçilmiş olan malzeme ile kaplanarak sökülmüş kapı döşemeleri yerlerine montaj edilir.

Binek bir araçta kapı döşemesi sökülerek temizliği yapılır. Müşterimiz kaplamalık ürünler arasından istediği ürünü seçer ve seçilen malzeme kapı döşemesine döşenir. Bu işlemler sonrasında kapı döşemesi yerine monte edilerek işlem tamamlanmış olur.

Hemen Arayın 

0312 394 26 70 – 0532 404 42 08

4-Koltuk Döşemesi

Koltuk Döşemesi Tanımı:

Koltuk döşemeleri yapılacağı zaman binek araçlarda 2 ön ve arka 3’lü koltuk olarak hesaplanır.Ön iki koltuklar genelde tek tek karşımıza çıkarken bazı araçlarda tekli ve ikili olarak karşımıza çıkabilmektedir. Arka 3’lü koltuk genelde tek parça halinde olurken, bazen 2+1 yada 3 adet tek tek koltuk şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Panelvan yada servis gibi araçlarda ise koltuk sayıları tekli, ikili, üçlü yada dörtlü şekillerde farklı sayılarda bulunabilir. Döşeme denildiğinde akla ilk gelen şey koltuğun yüzey kısmı olsa da aslında koltuğu oluşturan tüm malzemeler döşeme işlemi içine girmektedir. Koltuk yapısının en önemli etmeni iskeletyapısıdır. Her koltuk kendi demir iskelet sistemine sahiptir. Koltuklar iskelet sisteminin hareket etmesini sağlayan bir kızak sistemine bağlıdır. Koltuğun iskelet sisteminin üzerinde koltuk süngerlerini taşıyan yaylar vardır. Bu yayların üzerinde oturak süngerleri ve sırt süngerleri bulunur. Süngerlerin görüntüsünün kapanması için döşeme yüzü kısmı vardır. Döşeme yüzü tüm bu aksamları kapatarak bildiğimiz koltuk görünümünü oluşturur. Koltuklarımızın arkaya ve öne yatmaları için yatar mekanizmaları bulunur. Kimi araçlarda ısıtma ve elektronik sistemler koltuğa entegre edilir. Bir koltuk üzerinde başlık ve kol dayama (kolçak) sistemi de eklenebilir.

Hemen Ara –> 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 <– Hemen Ara

Koltuk Döşemesi Yapım Aşaması: 

Firmamız profesyonel olarak oto döşeme işlemi yapmaktadır. Öncelikle aracınızın koltukları araç dışına alınarak koltuk yüzleri sökülür. Koltuk süngerleri iyi durumda değil ise değişimi yapılır, koltuk süngerleri düzeltilebilecek halde ise sünger besleme işlemi yapılarak süngerler kurtarılır. Koltuk süngerleri yerlerinden sökülerek koltuk iskeletleri kontrolleri yapılır. İskelet üzerinde kırık, çatlak, bükülme gibi durumlar var ise iskelet kaynak tamiri gibi işlemler yapılarak onarım yapılır. İskeleti sağlam olan koltuğumuz için sağlam olan süngerler yerleştirilir. Süngerlerin altında iskelete bağlı teller bulunur. Bu tellerin sağlamlıkları kontrol edilerek, gerekli iyileştirmeler yapılır. Tellerin üzerine süngerler yerleştirilerek, çektirme lastikleri yerleri ayarlanır. Döşemenin yüzü dikildikten sonra sünger üzerine yerleştirilerek, iskelet aracılığıyla sabitlenir. Bu işlem araçtaki koltuk sayısına göre tekrarlanır. Arka koltuklar için gerekli gerdirme işlemleri yapılarak, dikimi tamamlanmış döşemeler koltuğa sabitlenir. Bu işlem iş yoğunluğuna göre ve araçtan araca değişim göstermekle birlikte 1-2 gün içinde yapılabilmektedir, bazı araçlarda 1-3 gün arası sürebilmektedir. Koltuk sayısı ile orantılı olarak bu süre servis ve minibüs gibi araçlarda daha uzun sürebilmektedir. İşlem yapılmadan önce işlemin ne kadar süreceği bilgisi müşterilerimize bildirilerek onayları alınır.

 

Hemen Arayın 

0312 394 26 70 – 0532 404 42 08

5-Bagaj Döşemesi

Bagaj Döşemesi Tanımı:

Bagaj döşemesi araçlarınızın taşımacılık için kullanmış olduğunuz bölgesidir. Genellikle aracın arka kısmında araç içinden ayrı bir alanda bulunan yerdir. Bu kısım minibüs ve panelvan tipi araçlarda, kasalı araçlarda ekstra büyüklüklerde karşılaşmış olduğumuz bölgelerdir. Bu bölgeler için binek araçlarda taban kısmı için muşamba yapılırken, yan ve üst kısımlar için halı kaplama işlemleri yapılabilir. Üstü açık bagaja sahip kamyonet gibi araçlar için veya ağır yük taşımacılığı yapan araçlar için hem tabana zarar vermemesi için hem daha dayanıklı bir malzeme olduğu için kalın lastik kesilerek boydan boya araç tabanına yerleştirilebilir. Bu işlemler sonrasında bagajınız hem daha temiz hem daha dayanıklı bir hal alarak, kullanıma uygun olduğu için yıpranma oranları daha düşük olacaktır. Bagaj kısmında istetme kısmında bulunan teker boşlukları zaman içinde bagajın zemininde çukur etkisi oluşturarak bagaj döşemesinin yapısını bozmaktadır. Bunun için tavsiye ettiğimiz mdf ürünü bagaj ölçülerine göre kesilerek, bagajın içine yerleştirilip, üzerine muşamba kaplanması durumunda daha uzun ömürlü bir kullanım sağlanabilmektedir.

Hemen Arayın 

0312 394 26 70 – 0532 404 42 08

6-Kaput Altı İzolasyon Döşemesi

Kaput Altı İzolasyon Döşemesi Tanımı:

Kaput altı izolasyon araç kaput kısmının motor sıcaklığından etkilenmemesi için fabrika çıkışında araçlarda standart olarak uygulanmaktadır.1-3 yıl kadar trafikte gezmiş araçlar için kimi zaman 3-5 yıl trafikte gezmiş araçlar için bu izolasyon sistemi görevini yapamaz hale gelerek, özelliğini kaybeder. Bu gibi durumlarda firmamız aracınızın kaput altı izolasyonunu söküp, kaput altında bir temizlik işlemi gerçekleştirdikten sonra aluminyum yüzlü süngerile aracınızın kaput altına montaj yaparak yeni malzemenin izolasyon yapmasını sağlar. Bu işlem esnasında temizlenen alana yapıştırıcı madde atılarak sünger yüzeyi taranarak, yüzeyi daha iyi tutabilmesi sağlanır. İşlem sonucunda kaput altı yalıtım işleminiz gerçekleşmiş olur. Motor seslerini %30-%50 oranlarında azaltır. Kaput ısınma durumu %70 oranlarında azalır. Alüminyum yüzlü süngerin özelliği ısıyı ve sesleri bünyesinde toplayarak diğer yüzeye geçmesini önlemektir.

Hemen Arayın 

0312 394 26 70 – 0532 404 42 08

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın

Translate » Çeviri