Tavan Döşemesi


Hemen Ara – 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 – İletişime Geç

Tavan döşemesi, cabrio araçlar hariç hemen hemen her araç türünde bulunan bir döşeme türüdür. Hassas ve nadir bir yapıya sahip olan, belkide en çok dikkat edilmesi gereken döşeme türüdür. Yapısal olarak araçtan araca göre yapıldığı malzeme değişiklik gösterebilir. Genellikle araç tavanını komple kapsayacak bir dizayna sahipdir. Üzerine dış montak ürünlerinden tepe lambaları, el tutacakları, askılık gibi ekstra donanımlar monte edilmiş vaziyette karşımıza çıkabilmektedir. Birçok aracın tavan döşemelerinde ufak çapta elektrik aksamları bulunur. Araç tavan döşemeleri kimi zaman tırnak adı verilen malzemeler ile kimi zamanda geçmeli sistemler ile aracın tavan kaportasına montaj edilir. 

Araba tavan döşemeleri kemik yapıya sahip malzemeler ile üretilmiştir. Tavan döşemesi malzemesinin üzerine tavan kaplama kumaşı ile bir kaplama yapılarak, araç kullanıcısının kumaş yüzeyini görmesi ve araç içinde daha temiz bir yapının olması sağlanır. Değişik yüzeylerde ve farklılık gösteren girinti çıkıntılar ile her aracın kendine has tavan döşemesi vardır. Tavan döşemesinin yapımı esnasında bu girinti ve çıkıntıların kumaş ile düzgünce kaplanabilmesi gerekir. Aynı zamanda tavan döşemesine montaj edilecek dış aksamların yerlerinin önceden açılması ve gerekli elektrik sisteminin tekrar çalıştırılacağı unutulmamalıdır. 

Firmamız uzun yıllardır binek araç tavan döşemesi kaplama işlemi yapmaktadır. Günümüze kadar binlerce araç için tavan döşemesi kaplama işlemi yapmış bulunmaktayız. Yukarıdaki resimde bulunan tavan döşemesi sunroof olmayan bir araca aittir. Sunroof olmayan araçlarda düz kaplama işlemi yapılır. Sunrooflu araçlar firmamıza tavan döşemesi yapılması için geldiğinde, öncelikle sunroof yerini söktürmelerini istemekteyiz. Sunroof söküldükten sonra, aracın tavan döşemesini sökerek araç dışına alıp, önce eski kalıntılarından kurtulması için gerekli temizlik işlemleri yapılır. Daha sonra müşterimizin seçimini yaptığı tavan döşemesi için oto kumaşları arasından renk seçimi yaptırılarak, beğenilen tavan kumaşı ile kaplama işlemine geçilir.

Tavan kaplama işlemi esnasında kompresör cihazı yardımı ile yapıştırıcı atılarak, belirli işlemlerden geçirilir. Burada yapılacak işlemler ustalık ister ve tercihen bir usta tarafından yapılmasını öneririz. Gerekli yapıştırma işlemi tamamlandıktan sonra kumaş üzerinde açılması gereken yerler açılır. Kaplama işlemi biten tavan döşemesi araç içine alınarak, öncelikle gerekli elektrik bağlantıları yapılır. Daha sonra kapı fitilleri ve döşemenin geçeceği diğer yerler ayarlanır. Tüm bu ayarlamalar sonucunda tavan döşemesi çıkarıldığı yere montaj edilir.  

Genel olarak tavan döşemesi için müşterilerimizin firmamızda bekleme süreleri 2 – 4 saat arasında değişiklik göstermektedir. Bu süreler yaz ve kış aylarında daha da değişkenlik gösterebilmektedir. Tavan döşemesi montajında saat sürelerinin kısa olması bizce pek iyi değildir. Tüm bu sebeplerden dolayı işimizi sağlama almak amaçlı, tahmini montaj saatlerimiz yukarıda belirttiğimiz süreler içindedir.

Tavan döşemesinin değişimi için firmamıza gelen müşterilerimiz, araçlarının tavan döşemelerinde kumaş sarkması, döşemenin kirlenmiş olması, döşeme üzerinde belirli bölgelerde meydana gelen çatlaklar ve kırıklar, tavan döşemesinin sigara yanığı ile yanması durumları, sunroof’dan su alması sonucu sarkmış olan tavan döşemeleri gibi problemleri yaşadıkları için tavan döşemesi kaplattırma işlemlerini yaptırırlar.

 Arabanızın tavan döşemesinin yeniden kaplanması gerekiyorsa doğru adrestesiniz! Firmamızda sizleri görmekten memnuniyet duyarız.

Hemen Ara – 0312 394 26 70 – 0532 404 42 08 – İletişime Geç

Translate » Çeviri