Tavan Döşemesi Kaplama

Tavan Döşemesi Kaplama

Oto Tavan Döşemesi Nasıl Değiştirilir ?

 Tavan Döşemesi her araçta bulunan, aracın iç dizaynını tamamlamış ve araç içi renkleri ön plana çıkarmış, genelde gri tonları ile kaplanmış, nadiren siyah ve istek üzere farklı renklerde kaplanmış, aracın tavanında bulunan döşemedir.

 Tavan döşemesi genellikle herhangi bir zarar gelmedikçe araç içinde dikkati en az çeken yerdir. Fakat pürüzsüz bir tavan döşemesinde ufak bir problem bile olsa gözünüze sürekli çarpar. Genellikle yanlış temizlik maddeleri ile temizlenmeye kalması, aracın sunroof aksamından su sızıntısı olması, nemli ortamlara maruz kalması gibi sebepler ile araç döşemesinin kaplaması zamanla kendini bırakır. Döşemenin kendini bırakması sonucu araca girdiğiniz ilk andan itibaren döşemedeki sarkık sürekli gözünüze gelir. Genellikle sarkma başlamış ise zamanla büyür ve tavan döşemesinin kumaşı kendini komple sarkıtır. Tavan döşemesinin sarkması durumunda ustalarımız tarafından müdahale edilerek profesyonel bir şekilde önce araç dışına alınır. Daha sonra eski döşemeden kurtulup yerine seçilmiş yeni malzeme ile kaplama işlemi yaparız. Bu işlem esnasında tavan döşemesi araç dışına çıkartılır ve kumaşın kendisini bıraktığında tavan döşemesi üzerinde kalan kalıntılar temizlenir. Bu işlem esnasında tavan döşemesinin yapısına zarar vermemek gerekir, bunun için usta olan bir kişinin yapması gerekir. Tavan döşemesine zarar gelir ise üzerine kumaş kaplandıktan sonrasında bariz bir şekilde gözle görünür bir halde olur, bundan dolayı temizleme aşaması önemlidir.

 Temizlik bittikten sonra tavan döşemesi ile kumaş birbirine yapıştırılarak araç içine montaj yapılmaya hazır hale gelir. Yapıştırma işlemi önemlidir, ne kadar malzeme kullanılması gerektiği, kumaşın orantılı takılması gerektiği unutulmamalıdır. Tavan döşemeleri araçtan araca değişiklik göstermekle birlikte üzerinde birçok pim veya tırnak barındırır. Sökme ve takma işlemleri sırasında bu tırnaklara zarar vermeden işlemi gerçekleştirmek gerekir. Kırık tırnaklar var ise bunların yenilenmesi gerekir.

Oto tavan döşemesi değiştirme işlemi yaparken, bazı araçlarda ön ve arka cam sökülmesi gerekebilmektedir. Volkswagen Jetta bunun için örnek olarak verilebilir. Bu gibi durumlarda firmamız bir camcı ile görüşerek camınızı söktürmenizi ister. Tavan döşemesi çıkartılıp, temizlenir, yeniden kaplanarak montaj edilir. Aynı camcıya tekrar gidilerek araç camı taktırılır. Cam sökme ve takma maliyetleri tavan döşemesi için verilen fiyatlara dahil değildir. 

0312 394 26 70 –  Hemen Arayın – 0532 404 42 08 

tavan-dosemesi

Peki tavan döşeme kumaşlarını alırken nelere dikkat etmek gerekir?

 Öncelikle kumaşın istediğiniz renklerde olması gerekir. Araç içinde bulunan gene renk ağırlığına uyum sağlaması gerekir. Genellikle gri tonları oldukça fazla kullanılmaktadır. Gri renk diğer renklere en fazla uyum sağlayan renktir. Dolayısı ile birçok aracın tavan döşemesi kaplaması gri tonlarındadır. Tavan döşemesi için gri tonları olarak belirli kumaşlar vardır. Koyu gri tavan döşemesi, açık gri tavan döşemesi, standart gri tavan döşemesi kumaşları ile tavan döşemesi kaplama kumaşlarını bulabilirsiniz. Tavan döşeme kumaşlarını elle dokunup yapısını anlamadan, rengini gözle görmeden satın almamakta fayda vardır. Çünkü kumaşların yapısı gereği ile ışıktan oldukça fazla etkilenmektedir. Karanlıkta baktığınız bir tavan döşemesi kumaşı ile, ışık altında gördüğünüz kaplamalık tavan kumaşı aynı olsa bile, renkleri arasında ton farkı varmış gibi görünecektir. Tüm bu sebeplerden dolayı firmamıza gelerek tavanlık döşeme kumaşlarını görebilir, seçim yapabilir, istediğiniz kumaş ile sarkmış tavan döşemesinin yenilenmesi işlemini yaptırabilirsiniz. İnternetten sipariş ile tavan döşemesi kumaşı almakta mümkündür. Tavsiye ettiğimiz bir yöntem olmamakla birlikte, istenildiği taktirde başvurulacak bir yöntem olarak kullanılabilir. Tavan döşemesi kumaşı satışı yaptığımız firmamızda, tavan döşemesi işçiliği işlemi profesyonel olarak yapılmaktadır. Ustalarımız tavan döşeme kaplamalarını dikkat, titizlik ve prensipli olarak kaplamaktadır. Tavan döşemesi yapılmaya başlamadan, hangi aşamalardan geçeceği, hangi aşamalarda ne kadar beklenmesi gerektiği, kumaşın ne kadar gerdirilmesi gerektiği, eski tavanın sökülmesi, eski tavan döşemesinin altından çıkan kirlenmiş oto tavan döşemesinin temizliğine ayrılacak zaman gibi tüm süreçlerin ne kadar süreceği belli olup, zaman zaman karşılaşılan farklı durumlardan dolayı bekleme süresi artabilmektedir. Örneğin tavan döşemeniz ıslak bir bez ile silinmiş ve nemli ise bunun üzerine yapılacak döşeme sağlıklı olmayacaktır. Her araçta her zaman görülmemesine rağmen, bu durumda olan bir tavan döşemesi için bekleme süresini ve kurutma süresini uzatmak faydalı olacaktır.

0312 394 26 70 –  Hemen Arayın – 0532 404 42 08

Tavan döşemesi yaptırmak istiyorum. Tavan döşemesi kaplama fiyatı ne kadar tutar? Tavan kaplama ücreti ne kadardır?

 Hemen hemen her sektörde olduğu gibi malzeme fiyatları sürekli bir değişiklik içine girmektedir. Genellikle bu değişim artış yönünde olmaktadır. Dolayısı ile kullanılan malzemelerin fiyatındaki değişiklik dalgalanmaları tavan döşemesi kaplama fiyatlarını da etkilemektedir. Her aracın farkı sistemleri olduğundan dolayı tek fiyat söylemek yanlış olacağı için, fiyatları telefon aracılığı ile 0532 404 42 08 Oğuz Usta ile görüşerek alabiliyorsunuz.  Araçta sunroof varmı? Uzunluk genişlik ne kadar? Seçilen kumaşın kalitesi nedir? Tavanın herhangi bir yerinde kırık yada benzeri durum var mı? Tavan ıslak mı kurumu? Yalnızca tavan mı kaplanacak yoksa direkler de dahil mi? Dahil olacak direkler hepsi mi belli bir adet mi? Gibi cevaplarında değişkenlik gösterecek sorular, tavan döşemesinin fiyatlarını belirleyecek olan faktörlerdir. Tabi tüm bu faktörlerin yanında işçilik oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Her araç için aynı sürede tavan döşemesi kaplamak pekte mümkün değildir. Kimi araçlarda standart zamanlar (3-4 saat) sürebiliyorken, kimi araçlarda bu süreç artabilmektedir. Dolayısı ile araç marka ve modellerini bildirterek fiyat almakta fayda olacaktır. Tavan döşemesi malzemelerinin fiyatları sürekli değişiklik göstermektedir. Tüm bu fiyat dalgalanmaları kimi zaman günlük , kimi zaman haftalık, kimi zaman aylık olarak fiyat dalgalanmalarına sebep olabilmektedir. 

0312 394 26 70 –  Hemen Arayın – 0532 404 42 08 

 Tavan kaplama uygulamasını kendim yapmak istiyorum. Araç tavanını nasıl kaplarım?  

 Araç tavan döşemesini kendiniz< kaplayabilirsiniz. Tabi bu işlemi yaparken tavan döşemesine zarar vermek işten bile değildir. Oto döşemeyi başarı ile söküp araç dışına almanız gerekir. Bu işlemi, yaparken araç tavan döşeme içinde bulunan elektrik aksamlarına zarar vermemek gerekir. Tavan döşemesini sökerken tutacaklarda, tavan lambasında, güneşliklerde yapacağınız yanlış bir zorlama ile bu kısımlara yada bizzat tavan döşemesinin kendisine zarar verebilirsiniz. Sökme ve takma işlemlerinde narin olan parçaların zarar görmesi oldukça kolay olmaktadır. Bu işlemi evinizde yapsanız kırılmış bir klipsi bulmak için sanayiye gitmeniz gerekecektir. Diyelim ki bu aşamaya kadar geldik ve zarar vermeden aracımızın ek donanımlarını söktük, şimdi tavan döşemesini araç dışına almak gerekecek, araç dışına alınan döşemenin hasar verilemeden temizlenmesi gerekecek, bu temizleme aşamasında tavan döşemesini çizmemek, yada zarar vermemek gerekmektedir. Tavan döşemesinin temiz olduğuna kanaat getirdikten sonra uygun koşullar sağlanmış ise yapıştırıcı ile kumaşı tavan döşemesi iskeletine giydirmemiz gerekecektir. Tavan döşemesi kaplaması yapılırken, kumaşta potluklar, bol yada dar gelen kısımlar olmamalıdır. Zira fazla kesilmiş bir kısım tüm kumaşı çöp edebilir. Yapıştırmanın gerçekleşeceği süre önemlidir. Aslında ustalıklar bu kısımlarda kendini göstermektedir. Tüm bu işlemlerden sonra araç döşemesi araç içine alınarak montaj edilir. Tavsiyede bulunacak olursak bu işin bir oto döşeme ustası tarafından yapılmasında fayda vardır. Kendiniz in kaplayacağı tavan döşemesi o anlık maliyetinizi düşürecektir. İr ustadan çıkan kaplama ile amatör şekilde kaplaması yapılmış olan bir döşemenin kullanım süresi arasında farklılıklar olacaktır. Tavan döşemesinin kullanım süresinin azalmasını ilerleyen süreçlerde kendiniz görürsünüz. Narin bir kumaş olan tavanlık kumaşların katlanmaması gerekir,  kat izi almış bir kumaş tavana giydirilse bile kat izi belli olacaktır. İnternette tavan döşemesi videolarında yada tavan döşemesi kaplama makalelerinin birçoğuna işçiliğin kilit noktaları belirtilmemiştir. Her işin ustasına bırakılmasında fayda olduğu düşüncesindeyiz. Araç tavan döşemesini kendim kaplamak isterim derseniz, bahsetmiş olduğumuz adımlardan geçerek, döşemenin kaplanması mümkün olacaktır. 

Tavan Döşemesi

 Kısaca bahsedecek olursak tavan döşemesi değişimi işlemi sırası ile şu aşamalardan geçer:

Uyarı:

 • Tavan döşemesini sökerken araca ve tavan döşemesine zarar vermemeye dikkat edilmelidir.
 • Tavan döşemesi altında kablo sistemleri bulunmaktadır. Montaj ve demontaj işlemleri yapılırken bu duruma dikkat edilmelidir. Olası bir sorunda araç sigortalarını attırabilirsiniz. Tahmin edebileceğinizden fazla can sıkıcı bir hale gelebilir.
 • Tavan döşemesi kaplama yapmak istediğiniz zaman birtakım araçların  altında tavan hava yastıkları bulunur. Bu araçlarda da söküm ve takım yaparken hava yastıklarına zarar vermemelisiniz.
 • Yapıştırıcı uygulandığı zamana gerektiği kadar beklenmelidir. Belli bir zaman verilemez, mevsim yaz ise yada kış ise, yağmurlu bir gündeyseniz yada rüzgarlı bir ortamdaysanız bu süreler değişiklik göstemektedir. Ne kadar bekleneceği iş başındayken kontrol edilerek anlaşılır.
 1. Tavan döşemesi yenilemeye başlamadan önce, mevcut sarkmış yada kirlenmiş kumaşın değişimi, sökülmesi işlemi yapılmadan önce, orjinaline uygun ren ve desende kumaş seçimi yapılmalıdır. İthal tavanlık kumaşlar olsun, yerli kumaşlar olsun bu konuda bize yardımcı olacaktır. Binek araçlar için tavan kumaşı yenileme yapılacak ise araçta sunroof olup olmadığı değerlendirilmelidir. Tavanı uzun olan araçlarda mesafe uzadıkça kullanılacak kumaşın doğru orantıda artacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun tavanlı araçlarda tavan kumaşı yenilemesi yapılırken tavan iki parçadan oluşabilir. Bu durumda hangi kısımların kaplanacağı netleştirilmelidir. Tavan kumaşı yenileme yapılacağında yan direklerin kaplanıp kaplanmayacağı netleştirilmelidir. İstenen yan direklerin sökülerek temizlenip, tekrar kaplanıp yerine takılması işlemi yapılıp yapılmayacağı netleştirilmelidir. Tüm istekler fiyatı belirleyecektir.
 2. İşlem görmesi istenen döşeme, sökülme işlemi olarak adlandırılabilir. İşlem gerçekleştirilirken, tavan kumaşının yenilenmesi maksadı ile tavan döşemesinin araçtan dışarıya sökülerek çıkartılmasını kapsar. 
 3. Sırada ikinci aşamamız gelir. Bu aşamada sarkmış olan tavan döşemesinin erimiş ve bali yapıştırıcısı ile yapışkan hal almış sünger kısmının tavan iskeletinden temizlenmesi aşaması gerçekleştirilir. Yeni tavan döşemesinin yapıştırılabilmesi için altını düzgün ve temiz olması gerekir. Bu aşamaya temizlik aşaması diyebiliriz. Tavan döşemesi eski kumaş kalıntılarından arınır.
 4. Temizlenmiş yüzeye komprasör yardımı ile aynı kalınlığa sahip olacak şekilde yapıştırıcı atılır. Tavan döşemesi yapıştırıcısı bali malzemesi burada kullanılır. Bu aşamada kullanılacak malzemenin az olması ve fazla olması işin rengini değiştirecek bir materyaldir.
 5. Birleşme aşaması olarak adlandıracağımız bu aşamada, oto döşeme tavan kartonu yada tavan plastiğine, tavanlık kumaş giydirilerek yapışması sağlanır.
 6. Son aşama olan montaj etme aşamasında ise yenilenmiş ve kaplanması tamamlanmış olan tavan döşemesi, son kontrollerden geçirilir, tavanlık kaplama kumaşında herhangi bir sorun olmadığı görülen tavan kartonu yerine döşenir. 
 7. Tavan döşemesi araç tavanındaki yerini aldıktan sonra daha önceden sökülmüş olan emniyet kemeri, güneşlik, tepe lambası, tutacaklar gibi malzemeler yerine takılır. Tavan döşemesi kullanıma hazır hale gelir.

Oto tavan döşemesi fiyatı, kullanılan malzeme ve uygulanacak işçiliğe göre değişiklik göstermektedir. Kullanılacak tavan döşemesi kumaşı metre hesabı satılmaktadır.  Tavan döşemesi kumaşlarının eni ortalama olarak 158 – 162 cm arasında olabilmektedir. Tavan döşemesinin eni farklı malzemelerde daha da genişlik gösterebilir, bazı ürünlerde çok daha dar olarak karşımıza da çıkabilir. Yapıştıcı olarak bali malzemesi kullanılır. Balinin ne ile ne kadar sürüldüğü, ne kadar beklendiği ve burada kaç katman olarak atıldığının önemi vardır. Burada çok fazla atmanın çok daha iyi olduğu anlamı çıkartılmamalıdır. Gerektiği kadar gereken sürelerde atılmalıdır. Süre kriteri tutturulamazsa fazla atmanın da bir önemi kalmayacaktır. Firmamızda satışını yaptığımız tavan kumaşlarından da seçim yaparak tavan döşemenizi kaplatabilirsiniz. Farklı bir firmadan getirdiğiniz kumaşın kaplanmasını da isteyebilirsiniz. Kumaş seçimi yaparken kaliteli olmasına dikkat ediniz. 

0312 394 26 70 –  Hemen Arayın – 0532 404 42 08 

 Oto tavan döşemesi fiyatları, oto tavan döşemesi kumaşları, oto tavan döşemesi işçiliği, oto tavan döşemesi tavsiye, tavan döşemesi malzemeleri, tavan döşemesi yapımı konularında bilgiler içeren makalemizde paylaşılan bilgiler dahilinde tavan döşemesi sarkması durumunda neler yapabileceğinize dair bilgi sahibi olabileceğiniz tüm bilgiler bulunmaktadır. Oto tavan döşemesi sarkması, günümüzün en sık yaşanan problemleri arasında yer almaktadır. Araç tavan sarkığına bakıldığında bir usta bakıyorsa, oldukça kolay bir durum olarak gelebilir. Hatta izlenen videolar sonrasında oldukça basit olarak görülebilir. Fakat burada uygulamaya geçmeden önce tavan döşemesi kaplamanın bir ustaya geldiği kadar kolay gelmeyeceğinin farkında olmalısınız. Zira sökmeye başlanmış hatta bazen kaplanmaya çalışılmış tavan döşemelerini sırtlanıp firmamıza gelen birçok müşterimiz vardır. İnternette göreceğiniz, okuyacağınız hiçbir bilgi, anlatan ustanın becerisini, ustalığını, kabiliyetini alabileceğinizi göstermez. Bu durumu göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Alınan tüm oto tavanlık kumaşları ile tavan döşemesi yapmak mümkündür. Tavan döşemesi sarkmış ise herhangi bir oto döşeme malzemesi satışı yapan firmadan tavanlık kumaşı alarak firmamızda o kumaş ile döşemenizin kaplanmasını isteyebilirsiniz. 

 Gül Oto Döşeme olarak firmamızda bugüne kadar binlerce Tavan Döşemesi işlemi yapılmış olup, tecrübeli ustalarımız tarafından Tavan Döşemesi hizmetini uzun yıllardır vermekteyiz. Sizleri de firmamızda görmekten memnuniyet duyarız.

Ankara’nın Oto Döşeme Ustası

0312 394 26 70 –  Hemen Arayın – 0532 404 42 08 

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın

Translate » Çeviri